gouldians.eu
Donate
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΕΙΤΕ ΕΔΩ
Παρόντες χρήστες
Συνολικά 0 χρήστες είναι συνδεδεμένοι :: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 0 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

[ Δες όλη τη λίστα ]

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 34, στις Κυρ Μαρ 27, 2011 6:54 pm
WEB PET
SKROUTZ STORE
I SMS IT
KARIERA.GR
TOKOTOUKAN
MYSALES.GR

ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥΛΩΝ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥΛΩΝ

Δημοσίευση από ???????? Την / Το Τετ Μαϊος 20, 2009 5:49 pm

Οι μούλοι χρειάζονται κάτι παραπάνω στην διατροφή τους ή είναι όπως τα καναρίνια???
Γενικά στους μούλους όταν γεννιούνται χρειάζεται κάτι επιπροσθετο στη διατροφή τους???
Κάτι άλλο που έχω ακούσει πάλι με τους μούλους είναι πως όταν είναι μικρά πρέπει να ταίζονται στο χέρι για να είναι ήρεμα. Δεν ξέρω κατα πόσο είναι ορθό αυτό.

????????
Επισκέπτης

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥΛΩΝ

Δημοσίευση από sakis syros Την / Το Τετ Μαϊος 20, 2009 6:05 pm

Σταύρο, ότι καλύτερο τους δώσεις, τόσο το καλύτερο!! Very Happy Αλλά και σαν καναρίνια να τους φερθείς, μιά χαρά θα είναι!! Να ξέρεις οτι οι μούλοι είναι πιό ανθεκτικοί και πιό σκληροί κι από τους δύο γονείς τους. Γι αυτό κι αν τηρείς τα απαραίτητα, σπάνια θα δεις άρρωστο μούλο!!

sakis syros
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Κατσίκα
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Τόπος : Σύρος
3289

ΦΗΜΗ : 66

Δημοσίευση από ???????? Την / Το Τετ Μαϊος 20, 2009 7:05 pm

Σάκη έχω δεί σε βίντεο κατα κόρον να τα μεγαλώνουν οι ίδιοι οι εκτροφείς με τάισμα στο χέρι. Αυτή η μέθοδος στους μουλους έχει κάποια θετικά? Απο όσα που διαβάζω και ακούω είναι πως οι μούλοι έχουν τον χαρακτήρατου πατέρα. Δηλαδή συμπριφέρονται σαν άγρια. Γι'αυτό ρώτησα εαν το τάισμα στο χέρι βοηθάει σε αυτό το θέμα. Στο να ημερέψει κάπως.

????????
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Admin Την / Το Τετ Μαϊος 20, 2009 8:49 pm

STAVROS_K έγραψε:Σάκη έχω δεί σε βίντεο κατα κόρον να τα μεγαλώνουν οι ίδιοι οι εκτροφείς με τάισμα στο χέρι. Αυτή η μέθοδος στους μουλους έχει κάποια θετικά? Απο όσα που διαβάζω και ακούω είναι πως οι μούλοι έχουν τον χαρακτήρατου πατέρα. Δηλαδή συμπριφέρονται σαν άγρια. Γι'αυτό ρώτησα εαν το τάισμα στο χέρι βοηθάει σε αυτό το θέμα. Στο να ημερέψει κάπως.

οι μουλοι καρδερινας ειναι τα πιο δυνατα πουλια και ειδικα ο απογονος απο καρδεριναΧκαναρινι δεν νομιζω να υπαρχει πιο δυνατο πουλι απο αυτο εκτος απο τα ορνια.....
η διατροφη και πασατεμποπ να δινεις δεν παθαινουν τιποτα,στο μεγαλωμα που λες στο χερι ειναι απλα διαφημιστικο κολπο και τιποτα αλλο,δεν εχει τιποτα παραπερα,στο οτι οι μουλοι παιρνουν το χαρακτηρα του πατερα δεν το σχολιαζω γιατι ειναι τελειως ανυποστατο.......
αν θες να ημερεψει το πουλι θα το βαλεις σε σημειο να εχεις επαφη μαζι του καθημερινη 2 ωρες τουλαχιστον,και οταν λεω επαφη ουτε να το αμολας στο δωματιο σου ουτε να το ταιζεις εσυ,εννοω να σε βλεπει και να το βλεπεις καθαρα........

Ο.Α.Μ. 3888
www.senmoticred.gr

Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
6685

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Δημοσίευση από g-kiss Την / Το Τετ Μαϊος 27, 2009 7:42 pm

Αυτο που εχω προσεξει σε ενα σαιτ που ασχολειται αποκλειστικα με καρδερινοκαναρα(νομιζω απο μαροκο) και την σωστη εκμαθηση φωνων,ειναι οτι με το που γεννιουνται τα μικρα απο το αυγο και ταιστουν απο την καναρα 3-4 μερες της τα παιρνουν και τα βαζουν σε θυληκια καρδερινα ετσι ωστε να ακουν μονο καρδερινα και οχι καναρινι. Ηκαρδερινα μερικες φορες αν ειναι παλια εκτελει χρεη παραμανας αλλα τις πιο πολλες φορες επειδη δεν το κανει αναγκαζεται ο εκτροφεας να τα ταιζει καθε 2 ωρες. Αυτοι επειδη κανουν διαγωνισμους φωνης σε μουλους και καρδερινες θεωρουν μειονεκτημα να ακουγεται καναρινισια φωνη.Μολις βρω το σαιτ θα το γραψω.Αυτο ειναι MossasBird.com

Έχει επεξεργασθεί από τον/την g-kiss στις Τετ Μαϊος 27, 2009 7:51 pm, 1 φορά

g-kiss
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 111
Τόπος : ΚΩΣ-ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
2991

ΦΗΜΗ : 18

Δημοσίευση από Admin Την / Το Τετ Μαϊος 27, 2009 7:50 pm

g-kiss έγραψε:Αυτο που εχω προσεξει σε ενα σαιτ που ασχολειται αποκλειστικα με καρδερινοκαναρα(νομιζω απο μαροκο) και την σωστη εκμαθηση φωνων,ειναι οτι με το που γεννιουνται τα μικρα απο το αυγο και ταιστουν απο την καναρα 3-4 μερες της τα παιρνουν και τα βαζουν σε θυληκια καρδερινα ετσι ωστε να ακουν μονο καρδερινα και οχι καναρινι. Ηκαρδερινα μερικες φορες αν ειναι παλια εκτελει χρεη παραμανας αλλα τις πιο πολλες φορες επειδη δεν το κανει αναγκαζεται ο εκτροφεας να τα ταιζει καθε 2 ωρες. Αυτοι επειδη κανουν διαγωνισμους φωνης σε μουλους και καρδερινες θεωρουν μειονεκτημα να ακουγεται καναρινισια φωνη.Μολις βρω το σαιτ θα το γραψω.

νικο οι μουλοι που ταιζονται απο καναρα κανουν ενα μονο πιου και αυτο στο ξεκινημα του τραγουδιου τους,αυτο μενει απο την καναρα,ο σακης απο την συρο μπορει να το επιβεβαιωσει,το τι πρεπει να γινετε με το τι μπορουμε να κανουμε και υπο ποιες συνθηκες πρεπει να γινει και γινετε ειναι ενα κεφαλαιο που ειναι τελειως ξεχωριστο........αν θελετε μπορει να ανοιχτει σε ενα θεμα "ΦΡΟΝΤΙΔΑ" και να το συζητησηουμε,απλα θα μας παρει 4-5....χρονια κα ιακρη δεν θα βρουμε γιατι ,θελω να πιστευω, κανεις μας δεν ζει πουλωντας πουλια...............

Ο.Α.Μ. 3888
www.senmoticred.gr

Admin
Admin

Άντρας Άλογο
6685

Δημοσίευση από George Την / Το Τετ Μαϊος 27, 2009 9:55 pm

Admin έγραψε:
g-kiss έγραψε:Αυτο που εχω προσεξει σε ενα σαιτ που ασχολειται αποκλειστικα με καρδερινοκαναρα(νομιζω απο μαροκο) και την σωστη εκμαθηση φωνων,ειναι οτι με το που γεννιουνται τα μικρα απο το αυγο και ταιστουν απο την καναρα 3-4 μερες της τα παιρνουν και τα βαζουν σε θυληκια καρδερινα ετσι ωστε να ακουν μονο καρδερινα και οχι καναρινι. Ηκαρδερινα μερικες φορες αν ειναι παλια εκτελει χρεη παραμανας αλλα τις πιο πολλες φορες επειδη δεν το κανει αναγκαζεται ο εκτροφεας να τα ταιζει καθε 2 ωρες. Αυτοι επειδη κανουν διαγωνισμους φωνης σε μουλους και καρδερινες θεωρουν μειονεκτημα να ακουγεται καναρινισια φωνη.Μολις βρω το σαιτ θα το γραψω.

νικο οι μουλοι που ταιζονται απο καναρα κανουν ενα μονο πιου και αυτο στο ξεκινημα του τραγουδιου τους,αυτο μενει απο την καναρα,ο σακης απο την συρο μπορει να το επιβεβαιωσει,το τι πρεπει να γινετε με το τι μπορουμε να κανουμε και υπο ποιες συνθηκες πρεπει να γινει και γινετε ειναι ενα κεφαλαιο που ειναι τελειως ξεχωριστο........αν θελετε μπορει να ανοιχτει σε ενα θεμα "ΦΡΟΝΤΙΔΑ" και να το συζητησηουμε,απλα θα μας παρει 4-5....χρονια κα ιακρη δεν θα βρουμε γιατι ,θελω να πιστευω, κανεις μας δεν ζει πουλωντας πουλια...............
Αναλογος το πουλι ειναι πιστευω Λευτερη εμενα ολα καναρες μου τα μεγαλωνουν καποια περνουν το πιου της καναρας και αλλα καθολου ξεκινουν με καρδερινα.

George
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 153
Τόπος : Συρος
3091

ΦΗΜΗ : 52

Δημοσίευση από sakis syros Την / Το Πεμ Μαϊος 28, 2009 8:28 am

Τα μωρά καρδερινοκάναρα, ότι ακούσουν, αυτό λένε. Με την πάροδο του χρόνου βελτιώνονται και έχουν τη δυνατότητα να προσθέσουν άγριες φωνές στο ρεπερτόριό τους!

Το "πίου" της κανάρας που λέει ο Λευτέρης πιό πάνω είναι δύσκολο να το εξαφανίσουμε, απλά όπως λέει και ο George, μερικά δεν το λένε από μόνα τους.

Πάντως η αλήθεια είναι πως ακούνε και απομνημονεύουνε φωνές από τότε που είναι μέσα στο αυγό!!!! Καλό είναι λοιπόν το ζευγάρι να είναι σε χώρο που ακούγονται μόνο καρδερίνες!!

Τώρα, για το αν πρέπει να τα βάζουμε σε παραμάνες καρδερίνες, καλό μου ακούγεται αλλά ξέρετε κάποιον που θα διέθετε θυληκιά καρδερίνα για αυτό το σκοπό?????!!!!!!!

sakis syros
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Κατσίκα
3289

Δημοσίευση από xoisnic Την / Το Πεμ Μαϊος 28, 2009 11:00 am

εγω δοκιμασα με καναρι, που το μεγαλωσα με συριγγα, χωρις να ακουσει ποτε καναρι, αλλα μονο καρδερινες. λεει σαν καρδερινοκαναρο, αλλα μετα που χρονισε αρχισε να λεει και καναρινι σκετο, χωρις να εχει ακουσει. το dna δε σβυνει ευκολα

xoisnic
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 88
Τόπος : κΑΒΑΛΑ
2999

Δημοσίευση από xoisnic Την / Το Πεμ Μαϊος 28, 2009 11:04 am

STAVROS_K έγραψε:Σάκη έχω δεί σε βίντεο κατα κόρον να τα μεγαλώνουν οι ίδιοι οι εκτροφείς με τάισμα στο χέρι. Αυτή η μέθοδος στους μουλους έχει κάποια θετικά? Απο όσα που διαβάζω και ακούω είναι πως οι μούλοι έχουν τον χαρακτήρατου πατέρα. Δηλαδή συμπριφέρονται σαν άγρια. Γι'αυτό ρώτησα εαν το τάισμα στο χέρι βοηθάει σε αυτό το θέμα. Στο να ημερέψει κάπως.
η συμπεριφορα του πατερα δεν ειναι απαραιτητο να ειναι σαν αγριο. εχω καρδερινες απο πιασιμο, περσινες που τρων απο το χερι μου και καναρια που τα εχω 2 χρονια και τρομαζουν μωλισ με δουν, και ας τα εχω στον ιδιο χωρο και συμπεριφερομαι σε ολα το ιδιο.καθε πουλι εινια μοναδικο και δεν μπενει καλουπι στο τι θα βγαλεις. επι πλεον σου λεω οτι καναρι ταισμενο στο χερι, περσινο, μονο που δε παθαινει εμφραγμα τωρα που χρονισε αν το πιασω, και σκαθι αγριο που το εχω 3 μηνες καθεται στο δαχτυλο μου και τρωει μαρουλι

xoisnic
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Άλογο
2999

Δημοσίευση από sakis syros Την / Το Πεμ Μαϊος 28, 2009 11:15 am

xoisnic έγραψε:
η συμπεριφορα του πατερα δεν ειναι απαραιτητο να ειναι σαν αγριο. εχω καρδερινες απο πιασιμο, περσινες που τρων απο το χερι μου και καναρια που τα εχω 2 χρονια και τρομαζουν μωλισ με δουν, και ας τα εχω στον ιδιο χωρο και συμπεριφερομαι σε ολα το ιδιο.καθε πουλι εινια μοναδικο και δεν μπενει καλουπι στο τι θα βγαλεις. επι πλεον σου λεω οτι καναρι ταισμενο στο χερι, περσινο, μονο που δε παθαινει εμφραγμα τωρα που χρονισε αν το πιασω, και σκαθι αγριο που το εχω 3 μηνες καθεται στο δαχτυλο μου και τρωει μαρουλι

Έτσι ακριβώς είναι!!! Συμφωνώ απόλυτα με το Νίκο!!

sakis syros
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Κατσίκα
3289

Δημοσίευση από xoisnic Την / Το Πεμ Μαϊος 28, 2009 3:50 pm

βασικο ειναι, να καταλαβαινεις το χαρακτηρα καθε πουλιου που εχεις και να συμπεριφερεσαι αναλογα.και πιο πολυ σε αγρια πιασμενα(μιας κε ολοι εχουν αλλα δε το λενε)να καταλαβαινεις πιο μπορει να προσαρμοστει και πιο οχι και να το ελευθερωνεις εγκαιρως

xoisnic
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Άλογο
2999

Δημοσίευση από Admin Την / Το Πεμ Μαϊος 28, 2009 5:44 pm

xoisnic έγραψε:και πιο πολυ σε αγρια πιασμενα(μιας κε ολοι εχουν αλλα δε το λενε)

σε αυτο συμφωνω και επαυξανω,ολοι τις παπιες.....

xoisnic έγραψε:να καταλαβαινεις πιο μπορει να προσαρμοστει και πιο οχι και να το ελευθερωνεις εγκαιρως

σε αυτο διαφωνω γιατι τις πιο πολλες φορες ειναι ηδη αργα για το πουλι,οποτε καλο ειναι να παιρνουμε πουλια που μπορουμε να διαχειριστουμε και οχι οτι μας κατσει..............

Ο.Α.Μ. 3888
www.senmoticred.gr

Admin
Admin

Άντρας Άλογο
6685

Δημοσίευση από g-kiss Την / Το Πεμ Μαϊος 28, 2009 6:08 pm

Φιλοι αυτην την μεθοδο που ανεφερα την προτεινουν σε αυτο το σαιτ που ανεφερα και απο οτι καταλαβα δεν νοιαζονται για εκτροφη καρδερινας αλλα για μουλους και ετσι εξηγειται πως εχουν θηληκια καρδερινα για τα μουλακια. Δεν τους νοιαζει αν θα ταισει αφου αυτοι θα ταισουν με το χερι το μονο που τους νοιαζει ειναι να μην παρουν καναρινοφωνες, αλλα ομως τα τσι-πι τσι-πι της καρδερινας να τα εχουν σαν βασικα καλεσματα και οχι το πιου.Αλλη κουλτουρα αλλες μεθοδοι. Εδω στην χωρα μας αλλα πραττουν οι ποντιοι με τα πουλια τους και αλλα οι μικρασιατες.Εγω απλα το ανεφερα πιο πολυ εγκυκλοπαιδικα.

g-kiss
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 111
Τόπος : ΚΩΣ-ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
2991

Δημοσίευση από xoisnic Την / Το Πεμ Μαϊος 28, 2009 7:01 pm

Admin έγραψε:
xoisnic έγραψε:και πιο πολυ σε αγρια πιασμενα(μιας κε ολοι εχουν αλλα δε το λενε)

σε αυτο συμφωνω και επαυξανω,ολοι τις παπιες.....

xoisnic έγραψε:να καταλαβαινεις πιο μπορει να προσαρμοστει και πιο οχι και να το ελευθερωνεις εγκαιρως

σε αυτο διαφωνω γιατι τις πιο πολλες φορες ειναι ηδη αργα για το πουλι,οποτε καλο ειναι να παιρνουμε πουλια που μπορουμε να διαχειριστουμε και οχι οτι μας κατσει..............
Λευτερη , δε μιλω για κρατημα μηνων. σε 4-5 μερες αν εχεις καλο ματι, βλεπεις πιο πουλι μπορει να προσαρμοστει.εγω κανω ξεδιαλεμα απο τη 3 μερα , και ας χανω καπιοα χρηματα.απο 10 που θα παρω , σε ενα δεκαημερο θα μεινουν 2-3 το πολυ.αλλα γινονται καλα ηρεμα πουλια που πιο πολυ χαιρονται με τη παρουσια μου, παρα φοβανται

xoisnic
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Άλογο
2999

Δημοσίευση από Admin Την / Το Πεμ Μαϊος 28, 2009 7:03 pm

νικο το ειπα γιατι φιλε εσυ και κανα δυο ακομα ειστε εξαιρεσεις φωτεινες μεσα στον κανονα που παιρνει 30 πουλια και ζουν τα 2 ......... απλα το διευκρινησα μην το περασουν τα νεα παιδια για παιχνιδι αυτο......στον τροπο που λειτουργεις εχεις απολυτο δικιο παντως

Ο.Α.Μ. 3888
www.senmoticred.gr

Admin
Admin

Άντρας Άλογο
6685

Δημοσίευση από ???????? Την / Το Κυρ Μαϊος 31, 2009 7:17 pm

Παιδιά με καλύψατε πλήρως.
Ευχαριστώ.

????????
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Admin Την / Το Κυρ Μαϊος 31, 2009 7:22 pm

μιας και ο σταυρος καλυφθηκε, το θεμα κλειδωνει

ευχαριστω ολα τα παιδια που μπηκαν στον κοπο και απαντησαν στον φιλ οσταυρο.

Ο.Α.Μ. 3888
www.senmoticred.gr

Admin
Admin

Άντρας Άλογο
6685

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης